« Tisk « RockShock - Recenze CD "Zrození Draka" (23.06.07)

RockShock - Recenze CD "Zrození Draka" (23.06.07)puvodní článek

V.J.M./Popron Music / 41:41

Pozornější čtenář našeho magazínu si jistě všiml, že jsme před měsícem přinesli zevrubnou reportáž z pražského koncertního křtu tohoto alba, kde se v rolích gratulantů představily kapely Merlin a Motorband. Nyní, s patřičným odstupem, servírujeme i recenzi inkriminované studiové nahrávky.
Hned zkraje naprosto subjektivně přiznávám, že mám z emise tohoto debutového počinu radost. A důvodem ani tak není skutečnost, že zainteresovaní hudebníci jsou mými přáteli a já byl jedním z jeho kmotrů, ale především že se tak povedl! Což naopak konstatuji naprosto nezaujatě. Jak už jsem totiž v koncertním reportu poznamenal, Empire s Dariem Sapienzou je přesně ta kapela, kterou si pánové Kurc, Žďánský a Vacínek po nesčetných letech tvrdé dřiny zasloužili. Má totiž opravdový smysl. Jednak jim to spolu perfektně šlape, druhak má to, co hrají, nejen hlavu a patu, ale i velký potenciál.

Ale k samotnému CD. To přináší devítku česky zpívaných klasicky (americky) hardrockových skladeb a jednu čistě instrumentální kompozici - finální outro Nad říší draka. A když se v Čechách řekne hard rock, je hned potřeba pro upřesnění dodat adjektivum kvality, v tomto konkrétním případě: bez zásadnější výhrady povedený. Tohle totiž žádná uondaná vesnická tancovačka páchnoucí zvětralým pivem v žádném případě není! Ptáte se, jak je to možné? Příčinu hledejte v osobě hlavního skladatele souboru, již zmíněného Daria Sapienzy, rodilého to Itala. Právě on má totiž melodii v krvi v úplně jiné koncentraci než kterýkoliv našinec. Co totiž 'Pepík' dohání sladkobolným kýčem, vystřihne 'Špageta' osobitě, sugestivně a bez uzardění. Druhým určujícím kvalitativním prvkem materiálu pak je výborný zpěv Radka Kurce, který se rozhodně a právem nebojí šplhat do často až závratných výšek.

Jasně to ostatně dokazují nejsilnější okamžiky alba, kterými podle mého názoru jsou Spi dál (pomalejší náladovka se zvonivými elektrickými kytarami i bicími, vkládanou španělkou a hymnickým refrénem), Na křídlech (singl a opravdový hit, trochu rychlejší záležitost než předcházející kompozice, jinak de facto obdobných instrumentálních a vokálních kvalit a parametrů), Zrození draka (titulní vypalovačka s dusající rytmikou, žhnoucí kytarou a opět ušní bubínky trhajícím, sebejistě exhibujícím ječákem) a Stařec a moře (klasická balada, která k tomuhle hudebnímu stylu patří jak blyštivá ozdoba na vánoční stromeček). Navíc ani texty nepůsobí v intencích daného ranku nikterak lacině a plytce.

Takhle vydařené, poctivě hardrockové album jsem v našich zeměpisných končinách nepopatřil už sakra dlouho. Tohle prostě musíte slyšet!

4/5 František Kovač

Kdo zná zpěváka a kytaristu Radka Kurce, musí zákonitě vědět o jeho nezkrotné vášni pro americký hard rock 80. let, a může tedy tušit, kudy se ubírá zvuk a výraz debutového CD jeho nové smečky Empire. Směr je jasně daný, při poslechu Zrození draka si vzpomenete na Mötley Crüe, Cinderellu, Poison, W.A.S.P. a podobné monolity zvířecího, riffovitého rock'n'rollu se zpěvem ostrým jako pila ve slabinách Blackieho Lawlesse.

Deset kousků na CD se drží učebnice, kterou napsaly výše zmíněné kapely, jako klíště. To automaticky předpokládá například velmi zručné muzikantské umění, v tomto směru skutečně o Empire (hlavně o italského kytaristu a autora většiny skladeb jménem Dario Sapienza) nemějme strach. Přináší to ale také určitá negativa. Empire se na CD nevyhnuli některým klišovitým postupům jak v hudbě (při poslechu má člověk dost často neodbytný pocit, že tu či onu pasáž už někde někdy slyšel), tak v textech. Ty jsou vůbec nejslabším článkem alba a jeden má často pocit, že slova slouží mnohdy jako výplň onoho typicky hardrockového 'oh yeeeah'. Což by ani nevadilo, bezradněji však působí, když textař například rýmuje slzy andělů s křídly andělů. Výjimku tvoří jímavá balada Stařec a moře, moje asi subjektivně nejoblíbenější skladba z kolekce, ke které napsala text Kateřina Volková, zpěvačka kapely Desideria.

Přes uvedené nešvary se Empire dokázali zbavit jakési české křečovitosti, která provází mnoho jejich tuzemských stylových konkurentů. Svým zaoceánským vzorům vzdávají čest s poctivostí sobě vlastní a tuzemský fanoušek si je určitě najde. Třeba v předprogramu znovuobnoveného Kreysonu. Tam je pro tuhle kapelu živná půda.

3/5 Jan Martinek

Koncerty

více

Nenechte si ujít:

Empire - CD Show!

Band

Radek Kurc - Zpěv
Pavel Marcel - Kytara
Michal Žďánský - Basová kytara
Petr "PetrOff" Maliňák - Klávesy
Tomáš Stloukal - Bicí
více ALEŒ ZIMOLKA 1963 - 2012