« Tisk « RockShock - Reportáž z koncertu v Praze-Kbely - Křest CD "Zrození Draka" (23.05.07)

RockShock - Reportáž z koncertu v Praze-Kbely - Křest CD "Zrození Draka" (23.05.07)puvodní článek

EMPIRE, MOTORBAND, MERLIN
18. května 2007, Praha - Kbely, Lidový dum


Text: František Kovač
Foto: archiv kapely (Roman Akak)


Intro
Radka Kurce znám od té doby, co v pražské Libni postavil "rockové Národní divadlo" - rockový klub Inferno. Vždycky jsem ho měl za dobrého a odvážného muzikanta, který - ke svému dobru - nedokáže ve vlastní tvorbě popřít velkou lásku k americkému (hard)rocku. Zároven jsem si byl vědom toho, jak velký má hlasový rozsah, který ovšem občas naživo nedokáže zrovna precizně ukočírovat. Michal Ždánský, jeho tehdejší společník v Infernu, od něhož jsem fakticky přebíral pomyslnou hořící pochoden klubového genia loci v okamžiku, kdy do něj vstoupil nový majitel (a s ním já jako nový produkční manažer), je jedním z mých vubec největších životních přátel. Neznám mnoho takových srdcařu. At už s baskytarou na pódiu, nebo v civilním životě. Nic neumí dělat polovičatě, tomu, co právě dělá, vždycky dává maximum. A neznám, po pravdě, ani moc větších smolařu... O jeho osobních i hudebních úspěších a neúspěších jsme se vždycky bavili naprosto otevřeně a na rovinu. Stejně jako o těch mých. Marcela Vacínka pak znám od té doby, co hraje právě s Michalem. čestný a rovný kluk, skvělý bubeník, dříč. Momentálně blázen do paraglidingu.

Po tom, co jsem slyšel na debutovém albu Zrození draka a viděl naživo na tomto jediném koncertě, mužu s radostí říct, že EMPIRE je přesně ta kapela, kterou si tihle muzikanti po nesčetných letech tvrdé dřiny zasloužili. Má totiž opravdový smysl. Jednak jim to spolu perfektně hraje (šlape!), druhak má to, co hrají, nejen hlavu a patu, ale i velký potenciál. Jak kvalitativní, co se budoucího rozvoje a pokračování týče, tak i momentálního komerčního zhodnocení.

Na Daria Sapienzu, italského kytaristu s melodií v krvi, kvuli kterému to celé tak trochu vzniklo, dosud jediného hudebního autora kapely, jsem samozřejmě nezapomněl, ale jednoduše jsem ho viděl ten večer poprvé... Jako každý správný Ital je na holky.

...

Křest (nejen)

Když došlo na středobod dnešního večera, vládla v šatně patřičně napjatá atmosféra, nervozita by se dala pověstně krájet. Prostě jako před každou duležitou událostí. Nejvíc v pohodě byl bubeník Marcel, který si v poslední době nakoupil tolik činelu, "že se do nějakého musí vždycky trefit". Naštěstí všechny zainteresované hned během intra krásně odboural Dario, když se do majestátní symfonické instrumentace jal patřičně nahlas přezkušovat zapojení svého Les Paula... Zbylé trio pomalu nestihlo včas nastoupit, jak se smíchy za břicha popadalo.

Křištálově čistý zvuk, akurátní hlasitost, precizní vykreslení jednotlivých nástroju, uměřeně vypíchnutý zpěv, dostatečně zřetelné vokály. Už dlouho jsem v tuzemských poměrech neslyšel takhle dobře nazvučený koncert. Tedy směrem ven. Nastavení pódiových odposlechu z odpolední zkoušky se totiž jaksi nepodařilo uchovat, takže speciálně při sborových vokálech museli panáčci špicovat ušiska vskutku vehementně. I tak jim to ale dohromady (i zvlášt - to především!) zpívalo velmi dobře a ještě o píd lépe hrálo.

Marně jsem vzpomínal (a dosud tak činím), kdy jsem tu navštívil lepší poctivě hardrockový koncert. Jednak tu tenhle styl hraje málokdo, druhak na to - když už - málokdo opravdu má a za třetí: Ital Sapienza má melodiku prostě v krvi v úplně jiné koncentraci než kterýkoliv domorodec, a to je prostě slyšet a znát! Co totiž našinec musí dohánět sladkobolným kýčem, vystřihne 'Špageta' osobitě, sugestivně a bez uzardění.

Na přetřes přišlo celé debutové album Zrození draka i dvě skladby, které se na něj nevešly - jedna byla vypuštěna, protože pánové "nějak nevěděli, kam ji na desku zařadit", a druhá už je zbrusu nová, takto první počin již dnes zamýšlené druhé řadovky. Playlist byl následující: Intro, Dábluv sen, Hra, Kouzelná noc, Zrození draka, Zlomené srdce, Chceš znát (cestu svou), Na křídlech, Stařec a moře, Kus, Blues, Spi dál, Každej den (Rock'n'Roll). Přidávalo se titulní Zrození draka, které s kapelou nakonec zpíval celý sál čítající přesně sto platících hlav a hafo hostu.

Samotný akt křtu čerstvého CD jsme s motorbandím duem 'Máča' a 'Apíno' vykonali tradiční lahví bohemky hned po čtvrté písničce. Jistota je jistota. Tak (radši) ještě jednou: at se daří!

Koncerty

více

Nenechte si ujít:

Empire - CD Show!

Band

Radek Kurc - Zpěv
Pavel Marcel - Kytara
Michal Žďánský - Basová kytara
Petr "PetrOff" Maliňák - Klávesy
Tomáš Stloukal - Bicí
více ALEŒ ZIMOLKA 1963 - 2012