« Tisk « RockShock - Reportáž z koncertu Empire,Arakain,Dimitry 13.12.2008 - Praha Retro Music Hall

RockShock - Reportáž z koncertu Empire,Arakain,Dimitry 13.12.2008 - Praha Retro Music Hallpuvodní článek

ARAKAIN, EMPIRE, DYMYTRY 13. 12. 2008, Praha, Retro Music Hall

...
To EMPIRE už mají ve všem jasno. Absolutně a zcela. Ostatně ústřední trojice Radek Kurc (zpěv) - Dario Sapienza (kytara) - Michal Žďánský (baskytara) už jsou taky staří pardálové, kteří by své předchozí hudební zkušenosti mohli rozdávat plnými náručemi. Úderná a pekelně přesná rytmika, přímočaré refrény křížené se stadiónovými chorály, chytlavé avšak nevlezlé kytarové melodie. To jsou základní poznávací znamení téhle kapely, vyznávající zaoceánské glam/hard rockové desatero. Jejich situace je pochopitelně - v kontrastu s Dymytry - o to jednodušší, o co jsou právě glam/hard rockové kořeny, z nichž pánové rostou do krásy, drahnými léty života rozložité a stabilní. Ale každému, co jeho jest, aneb proti gustu žádný dišputát. Šok se koná hned na úvod. S úvodním intrem totiž na scénu nenastupuje kapela, ale v mikropodprsenkách a minikalhotkách oděné tanečnice Sally a Šárka, civilním zaměstnáním přebornice ve stripshow. (Abych nelhal, na úvod mají děvčata na svých ladných mladých tělech navlečená trička s logem kapely, ta ovšem briskně a stylově odhazují, aby mohly patřičně vyniknout všechny jejich vnady.) Velká škoda, že se nepodařilo na krajích pódia nainstalovat zamýšlené piedestaly, aby z oněch sexuální energií nabitých orgií měli naživo něco i fanoušci v zadních řadách, kteří se takto museli spoléhat pouze na zprostředkovanou videoprojekci. Snad neprozradím příliš, když prásku, že dámy zřejmě vyrazí s kapelou napřesrok na celé jarní turné. To Empire opět pojede spolu s Arakainem, aby (oba spolky) evangelizovaly svá nová, na jaře 2009 emitovaná alba. Ostatně na materiálu z chystané novinky, s prozatímním pracovním názvem Lobotomie (podle jedné z nových písní), celý dnešní set Empire stál. Skladeb z debutového Zrození draka se mnoho nehrálo; prý je už všichni znají, navíc pánové razí tradiční způsob práce, kdy se na alba nahrává pouze to, co lidi bere naživo.
Pokud mohu podle jediného zážitku předběžně soudit, máme se opravdu na co těšit. Novinky jsou totiž povětšinou rychlejší, údernější, tvrdší, hustší ... prostě větší 'prasopal'! Velká škoda, že napřesrok nebude s kapelou moci pokračovat zabijácký bubeník Zdeno Pradlovský, kterého bude plně vytěžovat jeho domovský Kreyson.
...
František Kovač

...
Dorazil jsem v době, kdy se už pódium připravovalo pro EMPIRE. Radek Kurc, Dario Sapienza a spol. vězí pevně v mantinelech amerického hard - či glam - rocku osmdesátých let a nic jiného po nich asi nikdo nechce. K tomu patří veškerá instrumentální i vizuální klišé, ale budiž: svůj styl prezentují přece jen vychytaněji a lépe než tuzemské regionální tancovačky. Tahounem kapely je technicky výborný bubeník Zdeněk Pradlovský (Kreyson, Shaark), kterého si nedávno vybral do své smečky Master i sám 'Otec zakladatel' death metalu Paul Speckmann. Oživením setu Empire byly dvě striptérky, které obšťastňovaly (bohužel jen) lačné pohledy metalových tatíků i jinochů z nastupující generace fandů těžkého kovu. Těžko říct, která věková skupina byla v Retru v přesile, můj dojem byl, že se tam sešla většina mladších lidí. Každopádně jsem měl pocit, že Empire svůj set možná až zbytečně natáhli (na to, že nebyli v roli headlinera), na druhou stranu nevěřím, že by jejich šedesát minut na pódiu nebylo dopředu změřeno a schváleno hlavní kapelou.
...
Jan MartinekNásledující EMPIRE byli naprostá lahoda. Zvuková úroveň šla o několik řádů výš, kapela navíc svým fandům rodu mužského připravila potěchu pro oko v podobě dvou go-go tanečnic. Takže: kromě toho, že u Empire se je ohledně show vždy na co dívat, nyní to bylo tuplem tak. Kvartet inspirovaný americkou rock'n'rollovou muzikou nezůstal své pověsti nic dlužen a svojí energií dokázal zástup metalistů pod sebou slušně rozhýbat. Navíc se kapela nebojí své songy vydané na doposud jediném albu Zrození draka náležitě upravit, aby naživo měly ještě větší sílu. Druhá polovina setu se ke všemu nesla ve dvoukytarovém duchu díky hostování arakainího zvukaře Ondry Martínka. Ovšem nejvíc asi přítomné, troufám si tvrdit, nakopnul výkon Zdena Pradlovského na bicí. Co ten dokáže vyprodukovat se svojí minimalistickou soupravou, to je doslova krycí palba Rudé armády. Jediné, co mě trochu mrzí, je, že kapela už příliš nečerpá ze svého aktuálního alba (Spi dál a Chceš znát mi v playlistu docela schází). Vystoupení Empire se neslo ve skvělé náladě a atmosféře, proto budiž zapomenuty dvě pro mě slyšitelné 'slabší chvilky' v jinak tradičně vynikajícím výkonu kapely.
...
Jan 'hanzzz' Roubíček

Koncerty

více

Nenechte si ujít:

Empire - CD Show!

Band

Radek Kurc - Zpěv
Pavel Marcel - Kytara
Michal Žďánský - Basová kytara
Petr "PetrOff" Maliňák - Klávesy
Tomáš Stloukal - Bicí
více ALEŒ ZIMOLKA 1963 - 2012