« Tisk « RockShock - Rozhovor (19.09.2006)

RockShock - Rozhovor (19.09.2006)


Text: Jan Martinek

puvodní článek

Znám zpeváka a kytaristu Radka Kurce už rádku let a pokaždé me zaujalo, s jakou vervou a nadšením se pouštel do stále dalších a dalších hudebních projektu, které, at už vydržely kratší nebo delší dobu, mely vždy spolecného jmenovatele, a tím byla americká odnož tvrdého rocku pozdní poloviny osmdesátých let. Street rock nebo obligátne rock'n'roll, chcete-li. Kapely jako Mötley Crüe, Cinderella ci Poison rozhodne nezapre ani ve zvuku své nové kapely EMPIRE, která má za krátkou dobu své existence pomerne našlápnuto. Víc už poví hlavní postavy, tedy RADEK KURC a italský kytarový mág DARIO SAPIENZA, který je v této Ríši rock'n'rollu zahranicním velvyslancem.
Já bych s dovolením, Radku, ponekud zavzpomínal na tvá predchozí angažmá. Zacneme u kapely Anthracit. Co ti dala a vzala?
R. K.: Vzala mi predevším hodne života, protože se tenkrát hodne pilo! Ale vážne, dalo mi to samozrejme hodne, pro me tahle kapela znamenala vstup na pražskou scénu. Byl jsem jeden ze zakládajících clenu Anthracitu, to bylo v roce 1992. Pak se kapela rozpadla a v roce 2000 jsem ji opet stvoril. Za nejakou dobu ale prišel Skyland.
Což byl puvodne projekt, který jsi dal dohromady s tehdy hodne mladým kytaristou Milošem 'Mimi' Knoppem (dnes AB Band, Merlin, Noisegate). Jak vzpomínáš na spolupráci s ním?
R. K.: To bylo skvelý, protože Mimi už tehdy umel hrát a byl hodne nadejnej. Spolupráce s ním byla skvelá. Skyland byl skutecne puvodne projekt, který se pak zvrhl v regulérní kapelu. Koncepce byla taková, že já složil materiál a Mimi sehnal lidi. Byli tam tenkrát skvelí muzikanti, lidi od Brichty a Merlinu. Zacal jsem porádne zpívat a zdokonalil se po hudební stránce. Díky tomu me taky prijali na Ježkovu konzervator na zpev. Skyland vydržel dva roky.
Drív jsi byl jen kytarista, pak kytarista a zpevák, dnes už víceméne jen zpevák... Co nebo kdo zpusobil tuhle promenu?
R. K.: Za to muže Vláda Dvorák, frontman Lokomotivy Planet. Kdysi se konal spolecný koncert jeho kapely s Anthracitem v Praze v Hells Bells. Tenkrát na konci už zpevák nemohl, tak jsem odzpíval dve veci za nej. Vláda pak prišel a zeptal se me: "Proc nezpíváš?" A já si rekl, no jo, vlastne, proc ne?
Považuješ se spíš za kytaristu, nebo za zpeváka?
R. K.: Já se považuju v první rade za muzikanta. I proto, že vedle aktivního hraní provozuju nahrávací studio, vozím nástroje z USA, pomáhám mladým hudebníkum.
Pak jsem te zaregistroval v projektu Sexdrive...
R. K.: V tu dobu už jsem chtel kapelu, která by hrála jinak než ostatní v Cechách. Vzhledem k tomu, že casto lítám do Spojených státu, mám možnost videt, jak to funguje za morem. Duležité je, aby muzikanti nehráli na sebe, ale aby vnímali kapelu jako celek. Vždycky to záleží na lidech, jak to pojmou, a problém je, že u nás lidi premýšlí proste jinak. Pár skupin, který se tomu približujou, tady dejme tomu je... každopádne kapela Sexdrive dlouho nevydržela, protože jsem si tenkrát našel lidi, kterí byli sice dobrí muzikanti, ale moc chlastali. Po pár pruserech jsem je musel propustit. Pak jsem ješte nejaký cas zpíval s heavymetalovou kapelou D.N.A., ale to nebyla moje muzika, zpíval jsem písnicky po predchozím zpevákovi a úplne mi to nesedelo, hodne mi vadily texty o certech, upírech a tak, to prece nemá se skutecným životem nic spolecného.
Címž se dostáváme k tvému soucasnému projektu Empire.
R. K.: Tenkrát jsem shánel spoluhráce na inzerát. Ozval se mi Dario, Ital žijící v Cechách. Sešli jsme se a zjistili, že máme spolecný pohled na muziku a líbí se nám úplne stejné kapely. Byl jsem z Daria naprosto nadšený (a jsem doted), hned jsme spolu zacali neco vymýšlet. Zbývalo sehnat rytmiku. Baskytarista Michal Ždánský (Teta, ex-Merlin) do toho šel okamžite, jakmile si poslechl pracovní nahrávky, vzal s sebou bubeníka Marcela Vacínka. Puvodní repertoár jsme dali dohromady z vecí, co už mel Dario, a já napsal ceské texty plus mých pár písní od Skylandu, napríklad Zlomené srdce. Já i Dario máme v krvi podobnou muziku, Dario tíhne víc k blues, já víc k tvrdšímu rocku. Naše soucasná tvorba by mela uspokojit fanoušky jak Bon Jovi, tak Motörhead.
Dáme ted slovo kytaristovi Dariovi, aby se ctenárum predstavil.
D. S.: Tak jo, jmenuju se Dario Sapienza, je mi 27 let a na kytaru hraju 18 let. V Itálii jsem mel strašne moc kapel, za zmínku stojí Dream Theater Revival (tam jsem hrál na klávesy), Mr. Big Revival (na kytaru) a Sugar Free, což je v podstate jedna z nejpopulárnejších italských skupin. Vydal jsem si vlastní sólové CD s názvem Witched, kterého jsem prodal asi tisíc kusu pres internet. Tam jsem si nahrál všechny nástroje, ale ted jsem rád, že ty veci mužu hrát s kapelou. V Cechách žiju a pracuju jako programátor už nekolik let.
Na to umíš skutecne skvele cesky...
D. S.: Já jsem Ital a Italové hodne mluví. Proto jsem se rychle naucil mluvit! Chtel jsem žít a pracovat jinde než v Itálii a jsem rád, že jsem v Praze. Líbí se mi tu hlavne ženský! Krome Empire hraju ješte s kapelou Vinohrady. To je úplne jiný styl, takový funky rock; já zastávám názor, že dobrý kytarista musí umet zahrát všechno. Když jsem sem prijel, neznal jsem moc ceských kapel. Jen Kreyson a taky slovenský Team.
Když už zminuješ Kreyson; máte za sebou akustické turné s Ládou Krížkem. Jak na nej vzpomínáš?
D. S.: Moc rád. Puvodne se mi moc unplugged hrát nechtelo, ale nakonec to bylo super, hlavne publikum. R. K.: S Ládou chceme spolupracovat i nadále. Na návrat Kreysonu se moc teším a jsme domluveni, že pro nej složíme jednu písnicku.
Co chystá Empire do budoucna?
R. K.: Dodeláváme roztocenou desku s repertoárem, který jsem už zmínil. Hned potom zacneme tocit další album, na kterém už budou veci složené spolecnými silami. Duležité je, že veškeré naše nahrávky budou zdarma ke stažení na našem webu. D. S.: Na muzice rozhodne nechceme vydelávat, není to o penezích.
Nebojíte se, že posluchaci mužou vnímat vaši muziku, potažmo texty typu Každej den je rock'n'roll jako príliš velké klišé a navíc neco, co už je spíš za zenitem?
R. K.: V USA hrají kapely, které se nám líbí, na stadionech. Takže jakpak za zenitem? Jestli jsi videl poslední živé DVD Mötley Crüe, víš, o cem je rec. Obrovská show, 25 tisíc lidí. Tam to proste funguje. Nebo si vezmi treba Kid Rock, to je v podstate starý bigbít, jen v modernejším hávu, a je v soucasnosti velká hvezda. A co se týká toho textu, myslel jsem to tak, že v našem státe je to jeden velkej 'rock'n'roll' - tedy bordel, mazec, nic nefunguje tak, jak by to melo být. Ale mužeme být rádi, že nežijeme na Slovensku, tam už to není rock'n'roll, ale death metal!

Koncerty

více

Nenechte si ujít:

Empire - CD Show!

Band

Radek Kurc - Zpěv
Pavel Marcel - Kytara
Michal Žďánský - Basová kytara
Petr "PetrOff" Maliňák - Klávesy
Tomáš Stloukal - Bicí
více ALEŒ ZIMOLKA 1963 - 2012